Marsz zamarzniętą rzeką Zanskar w Himalajach Indyjskich – pierwsza wyprawa projektu Before It Is Gone
ROK: 2017
MIEJSCE: Himalaje Indyjskie – Indie
UCZESTNICY: Mateusz Waligóra, Michał Dzikowski, Stanzin Tundup, Gonbo Tundup
ŚRODEK TRANSPORTU: pieszo po zamarzniętej rzece
W styczniu 2017 roku wraz z fotografem Michałem Dzikowskim wyruszyliśmy do Indii na pierwszą wyprawę w ramach reporterskiego projektu ‘Before It Is Gone’. Gdy w Himalajach Indyjskich temperatura powietrza spada poniżej -30 stopni Celsjusza, a górskie przełęcze pokrywają kilkumetrowe warstwy śniegu, region Zanskar na wiele miesięcy zostaje odcięty od świata. Od setek lat jedyne połączenie z cywilizacją zapewnia wówczas rzeka o tej samej nazwie. Mieszkańcy niewielkich wiosek, w ciągu kilku tygodni, gdy wody Zanskaru skuje krucha warstwa lodu ruszają w wędrówkę do Leh – stolicy regionu Ladakh. Do szkoły, pracy lub lekarza. Chadar – marsz lodową drogą to odwieczny rytuał, który niebawem może odejść w zapomnienie. Indyjskie władze podjęły się bowiem wytyczenia nowej drogi, która w przyszłości ma ułatwić codzienne życie mieszkańców. W trakcie wyprawy działaliśmy niezależnie – towarzyszyli nam tłumacze języka ladakhi. Cały ekwipunek i żywność transportowaliśmy na polarnych pulkach. Owocami wyprawy były reportaże w The Guardian, National Geographic Polska, National Geographic Traveler oraz szereg rozmów w radiu, prasie i telewizji poruszających kwestię ginących tradycji na świecie.
Patronat: National Geographic Polska
Sponsorzy: Sponsors: Aztorin, Polartec, LYO Food, KLM, Wild Willy, Zmiany Zmiany, Alfa Outdoor, Fjellpulken, Mountain Hardwear, MSR, Icebreaker, Canon
O PROJEKCIE BEFORE IT IS GONE:
Z początkiem 2017 roku wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęliśmy realizację serii trzech reporterskich wypraw pod nazwą ‘Before it is gone’. W ramach tego unikalnego projektu chcemy dokumentować miejsca i kultury, które właśnie ulegają nieodwracalnym przemianom. Nie zmieniały się i nie będą się zmieniać – one zmieniają się TERAZ. Interesują nas wszystkie przemiany: społeczne i kulturowe, związane z degradacją środowiska czy przekształcaniem natury przez człowieka. Ruszamy w drogę nie po to, by odkrywać coś, co dawno zostało odkryte lub ocalić coś, co z góry skazane jest na zagładę. Jedziemy tam, by wysłuchać historii ludzi, a następnie przekazać te historie dalej. Chcemy dokumentować zmiany, wykorzystując przy tym jak najlepiej swoje doświadczenie dziennikarskie i fotograficzne. Musimy się jednak pośpieszyć, by zdążyć. Dopóki tam są.