CO TO SĄ MIKROPRZYGODY?

Bujając się bez większego sensu, zawieszony pomiędzy dwoma drzewami zrozumiałem, że właśnie robię sobie największą przysługę na jaką mogłem wpaść tego dnia – przełamuję rutynę. Dotarło do mnie, że każda kolejna wyprawa, na którą ruszałem, była odskocznią od tego co wydaje mi się tak szalenie nudne i przyziemne: rachunków, remontów, terminów czy deadline’ów (i całej tej korpo nomenklatury), słowem… ‘prawdziwego życia’.

Czytaj

jak wybrać rakiety śnieżne

Pamiętam to tak dobrze, jak gdyby zdarzyło się wczoraj, te miny wszystkich Norwegów, spotykanych w trakcie przejścia płaskowyżu Hardangervidda. I zawsze te same pytania: „Stary, dlaczego używasz TEGO?”. Norwegia jest krajem, w którym rysunki naskalne przedstawiające narty datowane są na 4 tysiące lat. Rakiet śnieżnych używa się tutaj w trakcie odśnieżania drogi do wychodka, ale żeby tak zabrać je na wyprawę? Nigdy! Dlaczego więc wybrałem rakiety zamiast nart? To proste: 1. Są tańsze od nart, 2. Łatwiejsze w transporcie, ale przede wszystkim: 3. Nie musisz mieć żadnych umiejętności by ich używać – zakładasz i idziesz! Genialne!

Czytaj

#ROK MIKROPRZYGÓD

Wierzę, że każdy z nas chciałby doświadczać więcej przygód w swoim życiu. Zasypiać przy ognisku patrząc w gwiazdy, obudzić się w delikatnych promieniach wschodzącego słońca, a chwilę po tym wskoczyć do rześkiej rzeki. Tak po prostu. Myślę, że takie potrzeby mamy głęboko zakodowane w swojej naturze, stłumione przez codzienne życie, które z mniej lub bardziej dobrowolnego wyboru przyszło nam wieść. Może o tym po prostu nie wiesz? A może nigdy nie dałeś lub nie dałaś sobie szansy, by się o tym przekonać?

Czytaj

BEFORE IT IS GONE: NA INKASKICH DROGACH

Od czasu mojego i Michała powrotu z Peru minęło już wiele miesięcy. Czas ten poświęciliśmy na opracowanie materiałów fotograficznych, analizę notatek oraz spotkania z wami – na żywo. Dziś, gdy kończy się rok i w zasadzie wszystkie emocje związane z podróżą już opadły mogę bez cienia wahania napisać, że wyprawa ta zakończyła się sukcesem.

Czytaj

VICTORINOX QHAPAQ ÑAN: EKWIPUNEK

Wyprawa Victorinox  Qhapaq Ñan do Peru to olbrzymie skrajności związane z amplitudą wysokości nad poziomem morza którym musimy podołać my i nasz ekwipunek. Wyprawę rozpoczniemy w Cusco (3400 m n.p.m.) a skończymy w Machu Picchu (2430 m n.p.m.), po drodze jednak będziemy się znajdować na wysokościach sięgających niemal 4600 m n.p.m.! Jeśli dodamy do tego fakt, że położone na pograniczu dżungli Machu Picchu od pokrytego lodowcem wierzchołka Salkantay (6271 m n.p.m.) dzieli zaledwie 18 kilometrów to otrzymamy obraz skrajnego klimatu w jakim przyjdzie nam się poruszać.

Czytaj

BEFORE IT IS GONE: VICTORINOX QHAPAQ ÑAN

Już w maju wyruszam w peruwiańskie Andy by wraz z Michałem Dzikowskim kontynuować projekt Before It Is Gone. Poznajcie szczegóły wyprawy  Victorinox  Qhapaq Ñan.

Czytaj

BEFORE IT IS GONE: CHADAR - KONIEC LODOWEJ DROGI

To tylko tak wygląda, że razem z Michałem sami jeździmy na te wyprawy. Tak naprawdę nigdy nie znaleźlibyśmy się w Indiach gdyby nie pomoc wszystkich osób, które uwierzyły, że nasz pomysł na cykl ‘Before It Is Gone’ jest równie ważny co szalony. Chcielibyśmy wam w tym miejscu podziękować 

Czytaj

CHADAR AZTORIN EXPEDITION: EKWIPUNEK

Wybór rozsądnego ekwipunku na wyprawę w zimowe Himalaje wcale nie był oczywisty. Kompletując go bazowaliśmy na naszych doświadczeniach z Nanga Parbat i zimowego przejścia Hardangervidda.

Czytaj

BEFORE IT IS GONE: CHADAR AZTORIN EXPEDITION

Before It Is Gone to seria trzech reporterskich wypraw, które wraz z fotografem Michałem Dzikowskim odbędziemy w 2017 roku. Co planujemy w ramach pierwszej z nich: Chadar Aztorin Expedition? Sprawdź!

Czytaj