MANIFEST MIKROPRZYGÓD

separator
Blog > MANIFEST MIKROPRZYGÓD

MANIFEST MIKROPRZYGÓD

Polska to nie jest kraj dla #mikroprzygód. Jest piękna, bywa dzika. Przychodzi jednak taki moment, gdy dostajesz kubeł zimnej wody na głowę. Plan był prosty: ognisko na plaży, wymiana doświadczeń, opowieści o podróżach a na koniec wschód słońca nad Bałtykiem. Wszystko w ramach facebookowej grupy Mikroprzygody TRÓJMIASTO. Pozwolenia na ognisko wydaje Urząd Morski. Składam wniosek, przelewam hajs. Czekam. Dosyłam zgodę dzierżawcy terenu – nie ma przeciwwskazań. Niestety urzędy często mają inne zdanie. Dostaję odmowę i czuję jak frustracja narasta. Bo chodzi o ochronę przyrody.

 

Allemansrätten

‘Prawo wszystkich ludzi’ obowiązuje na północy. W Szwecji, Norwegii i Finlandii. Jego przekaz jest jasny: każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą, bo jest jej integralną częścią. Każdy może do woli włóczyć się po lasach, zbierać grzyby, jagody czy kwiaty. Pływać w rzekach i jeziorach, a gdy tylko czuje taką potrzebę ruszyć w góry i biwakować w dowolnym niemal miejscu (minimum 150 metrów od zabudowań), jeśli tylko swoją obecnością nie ingeruje w życie innych ludzi. Byłem za kołem podbiegunowym w szwedzkiej Laponii i na norweskim płaskowyżu Hardangervidda. Nie znalazłem tam ani jednego papierka, a śnieg przy wydeptanych ścieżkach ma kilkanaście odcieni, ale żaden z nich nie jest żółty. Bo ochrona przyrody to kwestia tego co mamy w głowach. Kolejne zakazy tego nie zmienią. Jeśli ci na czymś zależy to o to dbasz. Proste. Właśnie takie jest prawo wszystkich ludzi. Nazywają je Allemansrätten.

 

PO PIERWSZE NIE ZABIJAJ

W czerwcu i lipcu przejechaliśmy z dzieciakami Polskę na rowerach – od Helu po Śnieżkę. Kilkusetletnie zabytki, wspaniałe muzea i jakiekolwiek inne przejawy ludzkiego potencjału nie miały dla nas najmniejszej wartości. Z zapałem jednak próbowaliśmy zaszczepić w naszych synach pasję do przebywania na świeżym powietrzu: dzikiej natury, biwaków, ognisk, wspinania na drzewa, górskich wędrówek czy kajakowych spływów. Obserwowanie jak sobie radzą, budują swą niezależność oraz wiedzę o otaczającym ich świecie od początku były dla nas najlepszą nagrodą za wszystkie trudy i wyrzeczenia tej niełatwej podróży. Ze zdumieniem obserwowałem jak Franek po krótkim odpoczynku w cieniu drzewa, machał mu swoją małą rączką na pożegnanie, mamrotając ciche ‘dziękuję’. Za co? Za cień, który nam dało. Wrażliwość oraz związek z naturą jest czymś, z czym rodzimy się na tym świecie. Naszym celem nie jest wytworzenie tych emocji i potrzeb w naszych dzieciach, one już w nich są. Zróbmy wszystko by ich w nich nie zabić, by kolejne pokolenia nie poznawały świata już tylko za pomocą YouTube.

 

OCHRONA PRZYRODY W POLSCE

I teraz gorzko: żyjemy w kraju, w którym narodowym wrogiem z dnia na dzień staje się kornik w tysiącletniej puszczy. W kraju, w którym gość z dużą flintą i małym ptakiem może cię bez większych konsekwencji postrzelić tylko dlatego, że za bardzo przypominasz dzika. Nie możesz natomiast legalnie, wraz z grupą przyjaciół spędzić nocy pod namiotem w dowolnym miejscu w lesie. Mamy w Polsce 23 Parki Narodowe, ponad 120 krajobrazowych i spory odsetek terenów chronionych w inny sposób. Do tego dziesiątki tysięcy zakazów i obostrzeń. Ochrony przyrody powinno dokonywać się poprzez edukację, bo (powtórzę raz jeszcze): jeśli ci na czymś zależy to o to dbasz. Każdy kolejny zakaz to objaw bezradności państwa, a od pokoleń wiemy, że to co zakazane kusi najbardziej. Nie jesteśmy intruzami natury, nie rywalizujemy z nią. Jesteśmy jej częścią.

 

MANIFEST MIKROPRZYGÓD

Ten tekst to dla mnie pewnego rodzaju manifest. Skierowany jest do was drogie Parki Narodowe, Urzędy Morskie i Nadleśnictwa. Będę spał w namiocie, rozwieszał hamak, kopał jamy śnieżne, pływał w jeziorach i rzekach. Będę uczył tego swoje dzieci i namawiał wszystkich, którzy widzą w tym jakąś wartość. Będę to robił pomimo tego, że jest to nielegalne. Pewnie, że wolałbym się z wami spotkać przy ognisku zamiast w prokuraturze. Ale to wy dokonujecie wyboru. Bez natury jesteśmy niczym. Nie zmienicie tego.

 

Nieważne czy myślisz tak jak ja. Jeśli bliskość natury jest dla Ciebie wartością dołącz do jednej z mikroprzygodowych grup: WROCŁAW, POZNAŃ, WARSZAWA, TRÓJMIASTO, KRAKÓW, a przygodowe wpisy w sieci oznacz tagiem #mikroprzygody. Jest nas wielu. Wiem to.

 

Podziel się tym manifestem z innymi!

 


Ostatnio dodane

#mikroprzygody: warta

Gdy temperatury spadały jeszcze grubo poniżej zera razem z Kubą Rybickim zabraliśmy...

Czytaj więcej

ZIMOWA #MIKROPRZYGODA

Zaśmiecam swoją głowę setką innych bezwartościowych bzdur zabijając czas, w którym mógłbym po prostu nić nie robić. Albo zaparzyć kawę w...

Czytaj więcej

MANIFEST MIKROPRZYGÓD

Ten tekst to dla mnie pewnego rodzaju manifest. Skierowany jest do was drogie Parki Narodowe, Urzędy Morskie i Nadleśnictwa. Będę spał w namiocie,...

Czytaj więcej